omurga terapi > Omurga Terapi (Dorn Method)

Dorn metod’un yaratıcısı Dieter Dorn’dur. Almanya’da çiftçi olarak yaşamış bir kişidir. 1970’li yıllarda bu yöntemi bulmuş ve akut siyatik veya bel ağrısına çözüm olarak binlerce kişiye yıllarca seanslar uygulamış ve metodunu öğretmiştir. Şuan Almanya dahil çoğu ülkede uygulanan bir metoddur.
Omurga; boyun bölgesinde 7 tervical omur, sırt bölgesinde 12 Thoracal omur, bel bölgesinde 5 lumbar omur ve kalça bölgesinde birbirine kaynamış 5 omurdan oluşan sacrum ve coccyx’den (kuyruk sokumu) oluşur. Genel yapısı itibariyle omurga boyun, sırt ve bel bölgesinde 3 adet kavise sahiptir. Bu kavisler sayesinde omurgaya düşen ağırlık dengeli bir şekilde paylaştırılır.
Omurlar üst üste gelerek, içinden omurilik ve sinirlerin geçtiği omurga kanalını oluştururlar. Omurlar birbirlerine önde disk dediğimiz yastıkçıklar ile tutunurlar. Disklerin görevi yürüme, oturma, yük kaldırma sırasında oluşan sarsıntıları emmektir. Omurilik ilgili omurların hizasından dallar vererek beynimizin verdiği emirleri, vücudumuzun diğer bölümlerine taşınmasından sorumludur.
Bazı rahatsızlıkların dolaylı veya direkt olarak omurgayla bağlantıları vardır. Dorn metod ile omurların yakınlarına yapılan baskılar sonucu bu rahatsızlıklar giderilebilir. Dorn metod’un farkı danışan ile terapist birlikte hareket halindedir. Bu nedenle omurgadaki rahatsızlıklar hızlı ve kolay bir şekilde geçer.

 

SORULAR ve CEVAPLAR

*** Terapiden önce mutlaka doktorunuza danışın***

-Dorn metod’un yöntemlerini biraz açabilir misiniz?
Bacak boyunun hizalanmasıyla başlayarak ayak bilekleri, dizler, kalça kemiklerinin dengelenmesi, omurların hizaya girmesi ile en son olarak el bilekleri, dirsekler, omuz eklemlerinin dengelenmesiyle biter.
-Dorn metod güvenli midir?
Dorn metod’un 30 yıllık tarihi içerisinde tek bir danışanın şikayeti kaydedilmemiştir. Her bir işlem, sadece danışanın dinamik hareketleri ile birlikte yapılmaktadır.
-Hangi rahatsızlıklarda uygulanmalıdır?
Genelde boyun ve bel rahatsızlıklarında uygulanan bir yöntemdir. Ama her bir omura denk gelen sinirler bağlantılı olduğu fiziksel veya duygusal rahatsızlığın iyileşmesi için uygulanabilir.
-Yan etkileri var mıdır?
Seans bittikten sonra 2-3 gün ağrılar hissedebilir.  Kaza veya yaralanmalardan en az 6 hafta sonra yapılmalıdır.
-En az kaç seans yapılmalıdır?
En az 3 olmakla birlikte rahatsızlık düzelene kadar devam edilmesi istenir.
-Skolyoz düzeltilebilir mi?
Genelde seansların devamına göre iyileşme gerçekleşir.
-Yararları nelerdir?
Duruşunuzu düzeltir.
Yaşam kalitenizi arttırır.
Fiziksel problemler giderildiğinden dolayı hareketleriniz kolaylık kazanır ve hızlanır.
Huzurlu ve mutlu olursunuz.
-Terapi bittikten sonra ne kadar süre iyi olabilirim?
Seansı alan kişiye göre değişir ama genelde kişinin duruşlarını farkında olarak düzelterek ve bazı gösterilecek egzersizleri yaparak çok uzun süreler iyi olabilir.