Oruç

Açlık Oruçları :
İnsana günde 250-500 gr yemek yeterlidir. Bundan fazlası vücutda kalıntı olur ve hastalık yapar. Çünkü vücut hastalığa direnç gösteremez. Bunun yerine yediklerimizi hazmetmeye, fazlalıkları ve toksinleri atmaya çalışır ve gerekli olanları depolamaya çalışır. Bu çok zor bir iştir. Ve oruç tutmak bu zor işi kolaylaştırır. İnsan aç kaldığında vücut kendi kendini temizlemeye başlar. Kalıntıları ve toksinleri karaciğer ve bağırsaklardan dışkı ile; akciğerden öksürerek ve nefesle; beyinden hapşırarak, gözyaşı ve geniz akıntısı ile; böbreklerden idrar ile; kandan ter ile dışarı atmaya başlar. Bu işlemler için çok fazla enerji gerektiği için glikojen ve yağ depoları kullanılır. Ve böylelikle yan etki olarak zayıflamaya başlarız.
Açlık oruçları 1 günlük, 3 günlük, 10 günlük, 21 günlük ve 40 günlük tutulabilir.
Meyve Oruçları :
Açlık oruçlarını tutmak isteyip tutamayanlar ise açlık oruçlarının gününün 2 katı kadarı ile meyve orucu tutabilirler. Mesela 3 günlük açlık orucu yerine 7 günlük meyve orucu veya 10 günlük açlık orucu yerine 21 günlük meyve orucu gibi. Eğer sağlığınızda bir sorun yoksa meyve veya sebzeleri yiyebilirsiniz. Ama sağlığınızda problem varsa meyve veya sebzenin suyunu biraz su ilave ederek içebilirsiniz.
Beden, zihin ve ruh bir bütün olduğu için bunların karşılıklı birbirlerini etkilemeleri doğaldır. Bu nedenle de orucun etkileri sadece bedenen değildir. Bedenen temizlik gerçekleşir. Zihin berraklaşır. Bilinç bir bıçak gibi keskinleşir. İnsan kendi doğasına ve dünyayaya kendini daha yakın hisseder.
Kaynakça
*Yoga Hareketleri ve Beslenme Rejimi Eve DİSKİN
*Makrobiyotik Beslenmeye Giriş Carolyn HEIDENRY
*Gerçek Tıp Aidin SALİH
*Practice of Ayurveda Swami SIVANANDA

No Comments

Leave a reply